Агропродовольчий сезон-2024, на додачу до складної економічної ситуації, характеризувався і непростими природно-кліматичними умовами, тож напередодні посівної кампанії аграрії продовжують шукати шляхи оптимізації та економії виробничих витрат при максимальній віддачі витрачених коштів.
Найбільшу частку в собівартості вирощування сільськогосподарських культур займають добрива. Знизити витрати на них, зокрема на сої, не втративши при цьому планової урожайності, можна завдяки застосуванню інокулянтів. Їх використання забезпечує формування на коренях рослин бобових азотфіксуючих бульбочок, що не лише здешевлює технологію вирощування, а й сприяє накопиченню азоту в ґрунті.
Серед дієвих інокулянтів на ринку України аграрії називають Нітрофікс® CP, який має суху порошкоподібну препаративну форму та рідкий Нітрофікс® LS.
У ФГ «АНДРІАНАН» на Закарпатті вже третій рік успішно вирощують сою з використанням Нітрофікс CP. Керівник господарства Володимир Берец говорить, що завдяки цьому інокулянту вдається відмовитися від мінеральних добрив, а врожайність зростає до 0,3–0,5 т/га. Торік середній показник збору сої на полях господарства становив 3 т/га.
«Нітрофікс CP вносимо під час посіву разом із насінням, використовуючи 1,6 кг інокулянту на 1 т насіння. Серед основних переваг – зручне пакування, відсутність додаткових витрат на обробку і найголовніше – стабільна якість, яка гарантує прогнозовану врожайність», – розповідає фермер.
Аграрії також наголошують, що використання інокулянту Нітрофікс CP сприяє підвищенню вмісту протеїну в соєвих бобах. Основою цього інокулянту є стерильний торф з Аргентини, аналогів якому в Україні немає. Євген Тимець, підприємець із Полтавщини, говорить, що торік зібрав сою з показником протеїну 38%, тоді як у сусідніх господарствах цей рівень не перевищував 33%, хоча насіння та строки збирання були приблизно однаковими.
«Впродовж п’яти сезонів перед посівом сої, окрім інокулянту Нітрофікс CP, ми застосовуємо біологічний фунгіцид Респекта разом із прилипачем Ад’югрейн, які не пригнічують розвиток бульбочкових бактерій. Уже в червні спостерігаємо активне утворення бульбочок. Урожайність у господарстві змінюється залежно від погодних умов, проте ніколи не опускається нижче 2,7 т/га, а в середньому становить 3,2–4,2 т/га», – розповідає підприємець. Євген Тимець також додає, що в окремі сезони, коли потрібно подовжити вегетаційний період сої, використовують біологічний фунгіцид з комплексом мікроелементів Нива NEW® для стимуляції росту.
Обираючи рідку форму інокулянта, наприклад Нітрофікс® LS, аграрії отримують ті ж переваги, що й при використанні сухого інокулянта, а вибір залежить лише від доступної техніки в господарстві. Для обробки 1 тонни насіння 1,7 л інокулянта розчиняють у 8–9 л води, ретельно перемішують, після чого рівномірно наносять. Під час нанесення суміш постійно перемішують, щоб уникнути відстоювання рідини. Обробку можна виконувати вручну або за допомогою машин для протруювання насіння.
Такий спосіб використовують у ТОВ «АГРОДНІПРОНІКОПОЛЬ», що на Дніпропетровщині. Директор господарства Людмила Ткаченко результатом використання інокулянту Нітрофікс LS задоволена, планує надалі його масштабувати: «Минулий рік був аномальним, із тривалою посушливою погодою, втім, і за таких умов інокулянт дав гарний розвиток бульбочкових бактерій. Надалі будемо спостерігати, як препарат покаже себе за інших кліматичних умов».
Компанія ТОВ «Біонасервіс плюс» пропонує не тільки препарати для сої, а й рідкий інокулянт Нітрофікс® (Нітрагін) для гороху. Він до 80% забезпечує рослину симбіотичним азотом, підвищує врожайність і сприяє збільшенню вмісту протеїну.
При вирощуванні кукурудзи, соняшнику та ріпаку варто звернути увагу на новий інокулянт НітроМаїс, який виготовляється у вигляді сухого порошку. Цей препарат підвищує енергію проростання та схожість насіння на 1–1,5%. Завдяки більш розвиненій кореневій системі на ранніх етапах росту рослини краще засвоюють поживні речовини з добрив і ґрунту, а також вологу, що допомагає підвищити їх стійкість до несприятливих погодних умов, особливо при нестачі води.
Рідкий інокулянт для сої Нітрофікс PreNoctin із прилипачемстабілізатором успішно пройшов лабораторні випробування. Він не лише економічно вигідний завдяки можливості обробки насіння заздалегідь (до 21 дня до посіву), а й має зручне пакування. Два бігбеги з’єднуються спеціальним перехідником, що значно спрощує процес змішування та подальше використання препарату.
Аграрії наголошують, що свідомо обирають біологічні препарати, оскільки це не лише гарантія стабільного економічного результату, а й важливий крок у збереженні земельних ресурсів для майбутніх поколінь.